A A A a a

Wycieczka i Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Basznia Dolna 2019


Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Razem” w Lubaczowie  we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie, w okresie  od dnia 21.05.2019 r. do dnia 15.09.2019 r.  realizowało projekt pn. ,,Wycieczka i Obchody Miedzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych”.

W ramach projektu w dniach  04-06.07.2019 r. zorganizowana została wycieczka w Bieszczady  (Połoniny - Ikony - Dyliżanse - Klasztor - Cerkiew, Zapora w Solinie, Rejs statkiem, Miniatury, Karmel w Zagórzu) dla 70 osób, w tym 50 osób niepełnosprawnych – członków Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Razem” oraz uczestników WTZ im. Św. Józefa w Oleszycach.

W  dniu 05.09.2019 r.  zorganizowane zostały ,,Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych”, które odbyły się w  Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej. W uroczystości uczestniczyło ok. 220 osób niepełnosprawnych z terenów powiatu lubaczowskiego, leżajskiego i krośnieńskiego, a także ich opiekunowie, wolontariusze i zaproszeni goście. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili, m.in.: Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Wicestarosta Lubaczowski Paweł Głaz, Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny,  Burmistrz Miasta i Gminy Narol Grzegorz Dominik oraz Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego ks. Andrzej Stopyra.

W trakcie uroczystości osoby niepełnosprawne mogły zaprezentować swój kunszt aktorski i artystyczny poprzez  występy na scenie oraz wziąć czynny udział w warsztatach rękodzielniczych „Eko Kosmetyki” i „Wyplatanie wianków”, a także zobaczyć pokazowe warsztaty ginących zawodów takich, jak kowalstwo, garncarstwo, czy malowanie na szkle. Wśród atrakcji znalazły się również warsztaty  kulinarne, możliwość obejrzenia ekspozycji artystów, czy udział w degustacjach, w ramach, których odbyły się lekcje rozpoznawania zbóż, wyrób ciasta oraz pieczenie pierniczków na miodzie. Dodatkowo dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu leżajskiego i krośnieńskiego został zorganizowany wyjazd do oddalonego od Kresowej Osady o 3 km Ośrodka Promocji Produktów Regionalnych i Tradycyjnych w Baszni Górnej, gdzie odbyły się warsztaty poświęcone bartnictwu i pszczelarstwu, których finałem była degustacja tradycyjnych, regionalnych potraw.

Cel projektu: Przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. 

Projekt dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego- Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie w ramach ,,Wojewódzkiego Programu na rzecz Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych i Przeciwdziałania ich Wykluczeniu Społecznemu na lata 2008-2020” oraz budżetu Powiatu Lubaczowskiego.

 

 

 Galeria zdjęć

 

 


Licznik odwiedzin: