A A A a a

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 2018


      W dniu 5 września w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej odbyły się ,, Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych". W uroczystości wzięło udział ponad 200 osób niepełnosprawnych (dorosłych oraz dzieci)  z terenów Powiatu Lubaczowskiego i Powiatu Jarosławskiego. W czasie obchodów osoby niepełnosprawne  mogły zaprezentować swój kunszt  aktorski i artystyczny poprzez  występy na scenie, uczestniczyć w żywej lekcji historii w Muzeum Jana III Sobieskiego, zobaczyć pokazowe warsztaty rękodzielnicze z kowalstwa, garncarstwa, malowania na szkle, warsztaty  kulinarne, ekspozycję artystystów, wziąć udział w degustacjach (lekcja rozpoznawania zbóż, wyrób ciasta, pieczenie pierniczków na miodzie), skorzystać z placu zabaw (trampoliny, dmuchańce, fotobudka).  Dadatkowo dla uczestników obchodów z terenu Powiatu Jarosławskiego został zorganizowany wyjazd do oddalonego od Kresowej Osady o 3 km Ośrodka Promocji Produktów Regionalnych i Tradycyjnych w Baszni Górnej, gdzie  mogli oni spróbować tradycyjnych, regionalnych potraw. Uczestnicy uroczystości mogli także skorzystać z porad dotyczących praw pacjenta od przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Pacjenta Departamentu Społecznego i Komunikacji w Warszawie i porad z zakresu świadczeń udzielanych przez ZUS od przedstawicieli Jednostki Terenowej ZUS w Lubaczowie.

        Swoją obecności uroczystości zaszczycili: Pan Józef Michalik Starosta Lubaczowski, Pan Krzysztof Szpyt Burmistrz Miasta Lubaczowa, Pan Wiesław Kapel Wójt Gminy Lubaczów, Pan Maciej Szymański Dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON, Pan Grzegorz Graboń Prezes PSD w Jarosławiu, ks. Andrzej Stopyra Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego, dyrektorzy i kierownicy  jednostek powiatowych, miejskich i gminnych oraz przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizatorami obchodów było  Polskie Stowarzyszenie Diabetków Powiatowo - Miejskie Koło Terenowe nr 12 w Lubaczowie i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie.          

         Obchody  dofinansowane były  z budżetu Województwa Podkarpackiego-Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie w ramach ,, Wojewódzkiego Programu na rzecz Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych i Przeciwdziałania ich Wykluczeniu Społecznemu na lata 2008-2020" oraz ze środków Powiatu Lubaczowskiego. 

   

Galeria zdjęć


Licznik odwiedzin: