A A A a a

Obchody Światowego Dnia Chorego w Lubaczowie 2018


    

Światowy Dzień Chorego

- obchodzony już po raz XXVI w skali świata, zaś po raz IX - jako Powiatowo-Dekanalny w Lubaczowie

 

 „Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja”.
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie”
(J 19, 26-27)

         

  - to hasło tegorocznego już 26 -tego Światowego Dnia Chorego, które Ojciec Święty  Franciszek ogłosił w orędziu wygłoszonym w Watykanie 26 listopada 2017 r.
w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.    

     Celem przyświecającym corocznym obchodom Światowego Dnia Chorego jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących zarówno duchowo, jak i fizycznie oraz zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby. Światowy Dzień Chorego jest to dzień, w którym mamy okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, a także tych, których mamy bardzo blisko siebie i tych, których nie znamy.

      Tegoroczne uroczystości w Lubaczowie odbyły się pod patronatem Starosty Lubaczowskiego Pana Józefa Michalika i  ks. Dziekana Dekanatu Lubaczowskiego Andrzeja Stopyry. Od strony organizacyjnej uroczystości wspierali pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie.

     Obchody Światowego Dnia Chorego w Lubaczowie rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą Św. odprawioną przez ks. bp Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej Mariusza Leszczyńskiego w Konkatedrze pw. Św. Stanisława BM w Lubaczowie podczas, której kapłani udzielili wiernym sakramentu namaszczenia chorych.

      W uroczystościach uczestniczyły Ordynator Zamojskiego Oddziału Onkologii – dr Teresa Sosnowska oraz Pani Bogusława Sternik - Prezes Stowarzyszenia Kobiet po Leczeniu Raka Piersi ,,Amazonki”  w Zamościu, które po zakończeniu Mszy św. spotkały się z kobietami z terenu Powiatu Lubaczowskiego, zainteresowanymi wspomnianą problematyką. 

     Równolegle w sali teatralnej przy Konkatedrze odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich uczestników obchodów, gdzie  obejrzano występy artystyczne przygotowane przez podopiecznych Zespołu Placówek im. Jana Pawła II - Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego  w Lubaczowie,  mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wielkich Oczach, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Św. Józefa w Oleszycach oraz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w  Rudzie Różanieckiej. Po części artystycznej uczestnicy obchodów zaproszeni zostali na poczęstunek.

     W tym roku obchody Światowego Dnia Chorego w Lubaczowie swoją obecnością zaszczycili: ks. bp Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Mariusz Leszczyński,  Pan Józef Michalik Starosta Lubaczowski, Pani Teresa Sosnowska  Ordynator Oddziału Onkologii Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, Pani Bogusława Sternik - Prezes Stowarzyszenia Kobiet po Leczeniu Raka Piersi ,,Amazonki”  w Zamościu,  Pani Agnieszka Zając z Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Pan Krzysztof Szpyt Burmistrz Miasta Lubaczowa, Andrzej Gryniewicz Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce, Pan Mariusz Pieróg  Sekretarz Gminy Lubaczów, Radni Powiatu Lubaczowskiego, dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatowych i miejskich,  przedstawiciele WTZ, ŚDS i DPS oraz członkowie stowarzyszeń działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.

     Wsparcie rzeczowe i finansowe na zorganizowanie uroczystości udzielili:

 • Pan Robert Polak – Zakład Remontowo-Budowlany
  w Lubaczowie,
 • Pan Waldemar Bogusz – Domex - Technika Grzewcza
  w Lubaczowie,
 • Pan Edwin Bogusz – Megaton - Sklep Pióro
  w Lubaczowie,
 • Państwo Lucyna i Andrzej Gancarz – Sklep Gracja
  w Lubaczowie, 
 • Państwo Jolanta  i Leonard Sochań – Sklep Domus
  w Lubaczowie,
 • Pani Elżbieta Klimczak – Piekarnia Gutek-Lutek
  w Lubaczowie, 
 • Pan Zdzisław Cioch – Prezes Miejskiej Spółdzielni Samopomoc Chłopska
  w Lubaczowie,
 • ACS Słuchmed w Lubaczowie.

            Za okazane wsparcie serdecznie dziękujemy.   

 

  Galeria zdjęć

 


Licznik odwiedzin: