A A A a a

Obchody Światowego Dnia Chorego 2017 w Lubaczowie


        W dniu 13 lutego 2017 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego, który w tym roku odbył się pod hasłem „Zdumienie nad tym, czego dokonuje Bóg. Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Światowy Dzień Chorego tradycyjnie obchodzony jest 11 lutego we wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes. W tym roku obchodzimy go już po raz 25. Tegoroczne uroczystości w Lubaczowie odbyły się pod patronatem Starosty Lubaczowskiego Józefa Michalika i ks. Dziekana Dekanatu Lubaczowskiego Andrzeja Stopyry.

         Obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą Św., odprawioną przez Ordynariusza Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej ks. bp. Mariana Rojka, który w swojej homilii m.in. prosił o tolerancję na zachowanie innych, wywołane niepełnosprawnością obarczoną nią od urodzenia, czy stanem chorobowym nabytym w trakcie dalszego życia oraz apelował o zainteresowanie się takimi osobami, czy świadczenie na ich rzecz pomocy”.

        Omawiając w naszym życiu rolę zwierciadła – lusterka (czyli naszego sumienia) – apelował „abyśmy z niego korzystając zauważali wezwania do szlachetności, prawdy, potrzeby świadczenia dobroci, abyśmy każdego dnia naśladowali Chrystusa; apelował o samokrytycyzm umożliwiający obiektywną ocenę  naszego serca, byśmy wedle tego rozeznania w ten sposób mogli ocenić co na jego dnie nam zaległo”.  Swoje wystąpienie zakończył sentencją, apelem: „Wasze cierpienie nie jest bezużyteczne, ofiarujcie je w sposób duchowy za grzeszników, chorych i cierpiących, za misje, czy każdy inny cel wymagający tego typu ofiary”. 

          Po nabożeństwie, w sali teatralnej przy Konkatedrze odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich uczestników obchodów, gdzie obejrzano występy artystyczne przygotowane przez podopiecznych Zespołu Placówek im. Jana Pawła II  w Lubaczowie,  mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wielkich Oczach i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej. Po części artystycznej uczestnicy obchodów zaproszeni zostali na poczęstunek.  

        W tym roku uroczystości swoją obecnością zaszczycili m.in.: Ordynariusz Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej ks. bp. Marian Rojek,  Starosta Lubaczowski Józef Michalik, Wicestarosta Wiesław Huk, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON Maciej Szymański, Przewodniczący Rady Miejskiej w Lubaczowie Marek Hadel, Burmistrz Miasta Lubaczowa Krzysztof Szpyt, Burmistrz MiG Oleszyce Andrzej Gryniewicz, Burmistrz MiG Narol Stanisława Woś,  Wójt Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis, radni Powiatu Lubaczowskiego,  dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatowych, miejskich i gminnych,  przedstawiciele WTZ, ŚDS, DPS i Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie oraz członkowie stowarzyszeń działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.

         Wsparcie rzeczowe i finansowe na zorganizowanie uroczystości udzielili: Robert Polak – Zakład Remontowo Budowlany w Lubaczowie, Elżbieta Klimczak - piekarnia „Gutek-Lutek”, Marta i Leopold Zaborniak - firma „Poladex”, Zdzisław Cioch - prezes Miejskiej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Lubaczowie, Waldemar Bogusz – firma „Domex” - Technika Grzewcza oraz Maria Lechowicz- firma „Lech-Kom” Biuro Usług Komputerowych. Od strony logistycznej uroczystości wspierali pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie.

 Za okazane wsparcie serdecznie dziękujemy.

 

Galeria zdjęć

 

 


Licznik odwiedzin: